Pasjans zasady

Zaktualizowano:
Czas czytania: 2 min
Ekspert strony
Karolina Mościcka
Karolina Mościcka
Online Kasyno Polis to serwis oferujący rzetelne informacje o kasynach online, dlatego współpracujemy jedynie ze specjalistami w tej branży. Karolina Mościcka jest naszą ekspertką, która po aptekarsu ocenia użyteczność gier, tworzy recenzje kasyn wysokiej jakości oraz sumiennie testuje ich łatwość w użyciu, uwzględniając wszystkie drobiazgi.
Wszystkie wpisy tego autora

Pasjans to gra, wokół której na całym świecie krążą legendy. Praktycznie każdy przynajmniej raz w życiu słyszał o tej karciance. Ba, pasjans stał się nawet obiektem licznych dowcipów i internetowych memów. Paradoksalnie, mimo tak ogromnej popularności, mało kto potrafi ułożyć pasjansa. Dlatego też w tym poradniku prezentujemy zasady oraz przydatne wskazówki do tej pasjonującej gry.

Czym tak naprawdę jest pasjans?

Nazwa pasjans ma swoje korzenie w języku francuskim od słowa “patience”, które oznacza po polsku “cierpliwość”. W mowie potocznej Francuzi na pasjans często mówią też “solitaire”, co oznacza w języku polskim “samotnika”.

Sama nazwa sugeruje już więc na to, że układanie pasjansa z kart to gra stworzona głównie z myślą o introwertykach. Próżno tu szukać elementów rywalizacji. Pasjans to też nie najlepszy wybór w przypadku spotkań towarzyskich.

Jednakże ta gra karciana potrafi zapewnić wiele ciekawych wrażeń i pochłonąć bez reszty. Układanie pasjansa to rozrywka, która potrafi pochłonąć na kilka godzin. Warto też podkreślić, iż ta gra zawsze zmusza do wysiłku intelektualnego i można ją traktować jako swoistą gimnastykę dla mózgu.

Historia pasjansa

Historia pasjansa, tak jak same zasady tej gry są nieco tajemnicze, a przy tym intrygujące. Najważniejsze etapy popularyzacji pasjansa przebiegały następująco:

  1. W średniowieczu układano w Europie pierwowzory pasjansa. Tym grom przypisywano nawet właściwości ezoteryczne podobnie jak i np. tarotowi.
  2. Najprawdopodobniej współcześnie praktykowana wersja pasjansa powstała we Francji na przełomie XVIII i XIX wieku.
  3. Gra cieszyła się sporym zainteresowaniem zwłaszcza na Starym Kontynencie, a zwłaszcza wśród arystokracji. Źródła historyczne wskazują zaś, że nad tym, jak układać pasjansa, by wygrać, zastanawiały się między innymi, tak wielkie postacie historyczne, jak Juliusz Słowacki, Józef Piłsudski, czy Franklin Roosevelt.
  4. Pasjans na naprawdę szeroką skalę został spopularyzowany dopiero pod koniec XX wieku i to z dość nietypowych przyczyn. System Windows, który w latach 90’ zeszłego stulecia stał się dostępny na szeroką skalę, zawierał bowiem tę grę. Pasjans wraz z Saperem stał się wręcz ikoną pierwszych wersji Windowsa.

    pasjans 1

Przez setki lat historii najważniejsze zasady pasjansa nie uległy zmianom. Jednakże wymyślono kilka podrodzajów pasjansa, a każdy z nich wyróżnia się pewnymi szczegółami związanymi z zasadami rozgrywki.

Dlaczego układanie pasjansa klasycznego wymaga cierpliwości?

Zaczynając przygodę z pasjansem, trzeba być świadomym, że nie jest to łatwa gra. Tu nad każdym ruchem trzeba się bardzo poważnie zastanowić, a jedna runda gry może trwać bardzo długo. Zdarza się nawet, że trzeba sobie zrobić krótką przerwę od rozgrywki, by wrócić do niej później z nowymi pomysłami na kolejne ruchy.

Na ogół pasjanse układanie ma miejsce w oparciu o standardową talię kart. W klasycznej wersji gry używa się więc 52 kart (bez jokerów). Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Na przykład w pasjansie w wersji Wielki Paganini gracz używa dwóch talii, a więc korzysta ze 104 kart. Niezależnie od wersji pasjansa, jego ułożenie wymaga sporo czasu.

Jak się układa pasjansa?

Rozgrywka w pasjansie opiera się o siedem kolumn złożonych z kart. Część kart w kolumnach zostaje odkryta, w myśl zasady:

  • W pierwszej kolumnie znajduje się jedna karta.
  • W drugiej kolumnie pojawiają się dwie kartami.
  • W trzeciej kolumnie ukazują się trzy karty itd. aż do siódmej kolumny z siedmioma kartami.

W każdej kolumnie tylko jedna (wierzchnia) karta jest odkryta. Łącznie w kolumnach pojawia się 28 kart (1+2+3+4+5+6+7). W przypadku tradycyjnej wersji pasjansa granej jedną talią, w rozgrywce pozostają jeszcze 24 karty (52-28), które tworzą tzw. rezerwowy stos. Ponadto nad odkrytymi kolumnami karty znajdują się jeszcze cztery pola bazowe.

Układanie pasjansa rozpoczyna się od rozdania kart do kolumn. Później gracz stara się ułożyć cztery stosy kart. W tym celu przekłada się karty z kolumn do pól bazowych. Przełożenie karty jest jednak możliwe tylko w zgodzie z określonymi zasadami pasjansa.

Układanie pasjansa zasady przenoszenia kart

Główna reguła przenoszenia kart w pasjansie jest następująca: kartę można położyć wyłącznie na odkrytej karcie w danym stosie, jeśli jest od niej o jeden poziom niżej w hierarchii i ma inny kolor. Na przykład, jeżeli w stosie odkryta jest szóstka karo, to można na niej położyć wyłącznie piątkę kier lub piątkę pik (liczy się kolor, a nie znak karty).  W kolejnym kroku na ten stos można położyć czwórkę karo lub czwórkę kier.

Karty można przekładać pojedynczo, ale też w całych grupach (pod warunkiem tego, że są ułożone w odpowiedniej kolejności). Przekładanie kart ma na celu ułożenie następującej kombinacji: A-2-3-4-5-6-7-8-9-10-J-D-K na wszystkich polach bazowych. Kiedy przeniesie się odkrytą kartę z wybranej kolumny, to odkrywa się wierzchnią kartę zakrytą. Ma to miejsce aż do momentu, w którym to cała kolumna będzie pusta.

Układanie pasjansa z kart — rezerwowy stos

Ze stosu rezerwowego korzysta się wtedy, gdy nie ma możliwości przeniesienia kart (bez łamania zasad) pomiędzy kolumnami. Wtedy to gracz może odkryć trzy pierwsze karty właśnie ze stosu rezerwowego. W grze może jednak użyć tylko pierwszej (wierzchniej) z trzech tych kart. Jeśli nie pomoże to w wykonaniu kolejnego ruchu, to możliwe jest odwrócenie kolejnych trzech kart (i użycie pierwszej z nich). Proces ten można kontynuować bez żadnych ograniczeń. Pasjans zasady zakładają jednak, że kart w stosie rezerwowym nigdy nie można tasować.

Układanie pasjansa zasady bywają nie do przejścia

pasjans 2

Pasjans kończy się wtedy, gdy gracz ułoży odpowiednie kombinacje z kart. Wtedy to też nie jest już możliwy żaden ruch w grze. Czasem ukończenie gry przebiega sprawnie. Innym razem jest trudne albo arcytrudne.

Zdarza się jednak, że po prostu ułożenie pasjansa jest całkowicie niemożliwe. Jest to bowiem gra losowa, a decydujące znacznie ma w niej początkowe ułożenie kart, na które gracz nie ma żadnego wpływu.

W tym właśnie tkwi cały urok pasjansa. Choć to, czy możliwe jest jego ułożenie, determinuje los, to gracz często dowiaduje się o tym dopiero po paru godzinach. Zdarza się nawet, że gracz jest przekonany, że danej rundy gry nie da się ukończyć, ale po kilku dniach wpada mu do głowy pomysł, który pozwala zakończyć łamigłówkę z pozytywnym wynikiem. Największą radość sprawiają zaś właśnie trudne rozdania. Wtedy gracz po długim czasie i podjęciu wręcz nieskończonej liczbie decyzji, może z dumą powiedzieć, że udało mu się ułożyć pasjansa.

Układanie pasjansa — praktyczne wskazówki

Fenomen pasjansa polega na tym, że każde rozdanie to zupełnie nowa historia. Gracz zawsze musi dopasowywać swój styl gry do bieżącej sytuacji. Zdarza się, że ta sama strategia w niektórych rozdaniach przynosi świetne skutki, a w innych kończy się niepowodzeniem.

W pasjansie nie ma więc uniwersalnych taktyk, które gwarantują sukces. Jednakże można wyróżnić szereg wskazówek, których praktykowanie zwiększa szanse gracza. Uwagę trzeba zwrócić na:

  1. Zapoznanie się z kartami ze stosu rezerwowego. To cenne źródło informacji, z którego warto skorzystać jak najszybciej. Zresztą prędzej, czy później i tak będzie to nieuniknione.
  2. Nadanie priorytetu kolumnom lub polom bazowym. Czasem lepiej jest układać karty na pole bazowe, a innym razem korzystniejszą opcję jest układanie ich na kolumnach. Ważne, by podejmować świadome decyzje.
  3. Rozkładaniu kart w równomierny sposób. Wielu doświadczonych graczy uważa, że karty trzeba rozkładać równomiernie na poszczególne stosy. Z drugiej strony często zaleca się, by na początku rozgrywki gracz skupił się na siódmej, a więc najdłuższej kolumnie.

Jeśli zaczyna się swoją pogodę z pasjansem, to trzeba też zachować sporo pokory. Prawdopodobnie pierwsze rozdania będą wiązać się ze sporym wysiłkiem intelektualnym, ale i tak nie uda się zakończyć danej rundy sukcesem. Pasjans rzuca tu spore wyzwanie, co motywuje gracza do rozpoczynania kolejnych rozdań, aż w końcu uda się zakończyć grę z powodzeniem.

Tak naprawdę jednak nawet bardzo doświadczeni graczy spoglądają na tę grę z dużym respektem. Nawet im zdarza się spędzić nad jedną rundą pasjansa wiele godzin, by na końcu przyznać, że tym razem nie są w stanie ułożyć wymaganej kombinacji kart. Najważniejsze jest tu jednak nie samo ułożenie pasjansa, a czerpanie frajdy z grania.

Gdzie można zagrać w pasjansa?

W dzisiejszych czasach układanie pasjansa za darmo jest możliwe na cztery sposoby.

Granie przy użyciu papierowych kart To zdecydowanie najbardziej tradycyjna forma układania pasjansa. W tym przypadku trzeba jednak perfekcyjnie znać wszelkie zasady rozgrywki. Ponadto gracz musi się oprzeć pokusie oszukiwania i np. przenoszenia kart niezgodnie z zasadami
Gra w programach komputerowych Pasjans można ściągnąć na komputer. Gra w ten sposób ma swoje zalety. Oprogramowanie często zawiera samouczek i porady dla początkujących graczy. Ponadto program komputerowy nie pozwala na przeprowadzenie nieprawidłowych ruchów, które początkujący gracz mógłby wykonać np. z powodu braku wiedzy
Rozgrywka w aplikacji mobilnej Bez problemu można też ściągnąć pasjans na tablet, czy smartfon i grać w każdym miejscu o każdej porze
Zabawa w kasynie internetowym Współcześnie układanie pasjansa za darmo jest możliwe również w portalach hazardowych online. Można w nich bowiem znaleźć multum gier związanych z pasjansem oraz innymi karciankami

Szczególnie ciekawie prezentuje się opcja grania w pasjansa w kasynach online. Tu można grać nie tylko za darmo, ale także na pieniądze. Zasady są podobne do tych spotykanych w innych grach hazardowych. Gracz stawia zakład, a jego celem jest zdobycie nagrody. Granie w kasynach ma jeszcze jedną dużą zaletę. Można w nich uzyskać bogate bonusy, takie jak oferta powitalna. Promocja może oznaczać np. bonus od depozytu, a promocyjne środki od kasyna można spożytkować chociażby właśnie w gry związane z pasjansem.

Dodaj opinię

Ocena